Uşak Protohistorik Dönem Yüzey Araştırmaları Projesi [UPDAP] 2018 yılı çalışmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 31/07/2018 tarih ve 14817 sayılı izniyle 03.09.2018 tarihinde başladı. Uşak Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Mehmet Ali YILMAZ başkanlığında yürütülen yüzey araştırmalarına Uşak Müzesi Müdürlüğü uzmanı Davut DAĞCI Bakanlık Temsilcisi olarak görevlendirilmiştir. Çalışmalara Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Rainer M. CZICHON, Coğrafya Bölümünden Doç. Dr. Mehmet DENİZ, Geomatik Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Mahir Serhan TEMİZ ile Atatürk Üniversitesi’nden M.A. Arkeolog Hüseyin DÜLGER ve Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Arkeoloji Anabilim Dalı öğrencileri Samet AKIN, Aybüke NACAR, Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğrencileri Kübra IŞIK, Semih GÜMÜŞKANAT, Ali DEMİR ve H. Burak ÇÜMEN katılmaktadır.

2018 yılında Banaz ilçesi sınırları içinde doğudan batıya doğru kuzey iç köylerden Muratlı, Küçükoturak, Yeşilyurt, Evrendede, Çamsu Karacahisar, Küçükler, Kuşdemir, Kızılcaören, Derbent, Burhaniye, Ovacık, Baltalı ve Ayrancı köyleri ile güney iç köylerden Corum, Kaplangı, Hasanköy, Bağkonak, Reşadiye, Yazıtepe, Çöğürtlü, Ulupınar, Kızılcasöğüt ve Kavacık köyleri araştırılacaktır. Araştırma süresi ve şartlar elverirse Uşak merkez ilçenin doğusundaki bazı köylerde de araştırma yapılması düşünülmektedir. Özellikle güneyde Uşak-Ulubey Karayolunun doğu bölümünde yer alan Demirler Deresi ve kuzey devamındaki Kazancı Deresi etrafında yer köyler incelenecektir. Burada kuzeyden güneye doğru Çamyuva, Karacahisar, Bozköy, Yayla Y., Altıntaş, Göğem, Ortaköy, Çarıkköy, Bozkuş, Çareköy, İkisaray, Kalfa, Kabaklar, Kediyünü, Muharremşah, Kırka, Ovademirler, Arnavutoğlu çiftliği, Yapağılar, Koyunbeyli, Elmacık, Hocalar,Selikler, Karahasan, Sazlıören, Yoncalı ve Şükraniye köylerinin araştırılması hedeflenmektedir. Ayrıca araştırma programının son haftasında Banaz Höyük’te Jeofizik araştırmaları gerçekleştirilecektir.

UPDAP 2018 yılı araştırmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izni ve Uşak Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi,  Uşak Ticaret Borsası ve Somun İnşaat&Proje destekleriyle gerçekleşmektedir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir