Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Arkeoloji Topluluğu tarafından düzenlenen Arkeoloji Etkinlikleri kapsamında, Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde 21.12.2018 tarihinde saat 14:00’da Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz SARI tarafından “İlk Tunç Çağı’nda İç Batı Anadolu’nun Siyasal (?) ve Kültürel Gelişimi” başlıklı ve Adana Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Fatma ŞAHİN tarafından “İç Batı Anadolu’da İlk Tunç Çağı Sonu – Orta Tunç Çağı Başı (Geçiş Evresi)” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

Programda ilk olarak Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rainer M. CZICHON, açılış konuşması yaparak konuk öğretim üyeleri Deniz SARI ve Fatma ŞAHİN’nin çalışmalarıyla ilgili kısa bir sunuş yaptı.

Dr. Öğr. Üyesi Deniz SARI’nın İç Batı Anadolu’daki İlk Tunç Çağı seramik özelliklerini ve genel olarak seramiğe dayalı kültür gruplarının oluşumu ve yayılımı ile ilgili sunumunun ardından, Dr. Öğr. Üyesi Fatma ŞAHİN, İlk Tunç Çağı sonu Orta Tunç Çağı başında İç Batı Anadolu’da görülen seramik ve mimarideki gelişim evreleri ile ilgili sunumu gerçekleştirdi. Her iki sunumun ardından konferans soru-cevap ile devam etti. Kronolojik olarak İç Batı Anadolu’da hem İlk Tunç Çağı hem de dönemin sonları Orta Tunç Çağı başında Uşak ilinin de içinde yer aldığı bölgenin kültürel ve siyasal gelişimi hakkında bilgiler aktarıldı. Sunumların ve soru-cevap bölümünün ardından konuk öğretim üyelerine Prof. Dr. Rainer M. CZICHON tarafından teşekkür belgeleri ve Uşak Müzesi ile Arkeoloji Bölümünce hazırlanan  “Kazılar ve Yüzey Araştırmaları Işığında UŞAK” kitabı takdim edildi.

Dr. SARI ve Dr. ŞAHİN, konferanstan 1 gün önce 20.12.2018 tarihinde Uşak’a sabah saatlerinde gelerek, Arkeoloji Laboratuvarı’nda korunan Uşak Protohistorik Dönem Yüzey Araştırmaları Projesi (UPDAP)’nde ele geçen eserleri titizlikle incelediler. Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve proje başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali YILMAZ tarafından Uşak Protohistorik Dönem Yüzey Araştırmaları hakkında detaylı bilgiler verildi.

Laboratuvarda yapılan çalışmalar da gösterilerek eserler üzerinden bilgi aktarımı gerçekleştirildi. Dr. Deniz SARI’nın İlk Tunç Çağı’nda İç Batı Anadolu’nun Siyasal ve Kültürel Gelişimi uzmanlığıyla yüzey araştırmasında ele geçen İlk Tunç Çağı’na tarihlenen başta seramikler olmak üzere eserler üzerinde kronolojik bir dizilim yaptı.

Söz konusu seramiklerin İlk Tunç Çağı’nda oluşan seramiğe dayalı kültür gruplarının hangisine dâhil olduğu ve kültür gruplarının özellikleri hakkında detaylı bilgiler aktardı. Aynı zamanda Dr. Fatma ŞAHİN İç Batı Anadolu’da İlk Tunç Çağı Sonu-Orta Tunç Çağı Başı (Geçiş Evresi) uzmanlığıyla, yüzey araştırmasında ele geçen seramiklerden İlk Tunç Çağı IIIB dönemine ve Orta Tunç Çağı’na tarihlenen seramik gruplarını tanımladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir